Aptauju arhīvs »Aptauja

Vai jūs izmantojat kādas arodbiedrību krājaizdevu sabiedrības pakalpojumus?

Parādīt rezultātus

Aktualitātes

Nacionālie pasākumi

Zelta ķiveres par ilga darba mūža veicināšanu saņem Cēsu alus un AbbVie

Labas prakses balva «Zelta ķivere» piektdien svinīgā ceremonijā pasniegta alus darītavai Cēsu alus un biofarmācijas uzņēmumam AbbVie, kuri izrādījuši lielākās rūpes par veselīgu darba vidi un strādājošo darba mūža paildzināšanu.

Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūra (EU-OSHA) sadarbībā ar Valsts darba inspekciju (VDI) šogad kampaņas «Drošs un veselīgs darbs jebkurā vecumā» ietvaros izvērtēja uzņēmumu un organizāciju īstenotos pasākumus strādājošo darbaspēju saglabāšanai un darbinieku spējām atbilstoša darba nodrošināšanu līdz sirmam vecumam. Pretendenti tika apbalvoti divās kategorijās – uzņēmumi, kuros strādā līdz 100 darbiniekiem, un uzņēmumi, kuri nodarbina vairāk par simts cilvēkiem. Atzinības pasniegtas zīmīgā laikā – Eiropas Nedēļas drošībai un veselībai darbā noslēgumā.

Valsts darba inspekcijas direktors Renārs Lūsis norāda, ka labas prakses balvu «Zelta ķivere» šogad saņem uzņēmumi, kas ne tikai izpilda minimālās normatīvajos aktos noteiktās darba aizsardzības prasības, bet arī patiesi rūpējas par veselības veicināšanu darba vietās un darbinieku labsajūtu, kas tieši ietekmē darbinieku darbaspējas un līdz ar to arī uzņēmuma produktivitāti.

«Liela nozīme lēmuma pieņemšanā bija konkrētajiem piemēriem – tie bija vienkārši, iedvesmojoši un viegli īstenojami arī citos uzņēmumos,» uzsver Renārs Lūsis.

Kategorijā uzņēmumiem ar vairāk nekā 100 darbiniekiem uzvarējušais Cēsu alus balvu saņēma par specifiskiem pasākumiem, kas īstenoti gados vecākiem uzņēmuma darbiniekiem. Uzņēmums šogad rīkoja īpaši senioriem paredzētas veselīga dzīvesveida nodarbības un meistarklasi. Pasākumu veiksmes pamatā bija personīga attieksme, kā arī senioriem interesanta un piemērota programma. Papildu ilgtermiņa ieguvums ir arī kolēģu tuvāka iepazīšana, kas palīdz uzturēt vieglāku un mazāk formālu darbinieku savstarpējo komunikāciju, veicot ikdienas pienākumus.

Kategorijā uzņēmumiem, kuros strādā līdz 100 darbiniekiem, balvu ieguvusī kompānija AbbVie saviem darbiniekiem piedāvā divas programmas enerģijas atjaunošanai – AbbVie Labsajūtas nedēļa pavasarī un AbbVie kustībā. Pirmajā darbiniekiem nedēļas garumā tiek piedāvātas dažādas aktivitātes veselīga dzīvesveida veicināšanai, kam seko 30 dienu izaicinājuma mēnesis. Tā laikā katram darbiniekam kādu kaitīgu ieradumu jāaizstāj ar veselīgu. AbbVie kustībā ir četru nedēļu sacensības, kurās darbinieki izveido komandas un uzskaita ikdienas fiziskās aktivitātes.

Labās prakses konkurss darba aizsardzībā «Zelta ķivere» notiek jau 11.gadu. Latvijā to organizē Valsts darba inspekcija, bet žūrijas komisijā ir pārstāvji arī no LR Labklājības ministrijas, RSU Darba drošības un vides veselības institūta, Latvijas darba devēju konfederācijas un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības.

Papildu informācija:

Ruta Millere - Celmiņa
Sabiedrisko attiecību aģentūra Prospero
Mob.: 26116343
E-pasts: ruta.millere@prospero.lv


Labie piemēri

Latvijas Mobilais Telefons

LMT strādā ļoti dažāda vecuma cilvēki. Jaunākajam darbiniekam ir 18 gadi, vecākajam - 84 gadi. Katrai paaudzei ir savas vajadzības un skatījums uz dzīvi, tādēļ uzņēmums sarīkoja apmācības konfliktu risināšanā, kur organizāciju psihologs palīdzēja risināt iespējamos konfliktus starp dažādu paaudžu pārstāvjiem.

Tāpat arī rīkoti pasākumi stresa pārvaldīšanai, augstkāpēju apmācības, kopīga vingrošana uzņēmumā, cukura diabēta skrīnings, varoņu izaicinājums jeb mērīšanās ar sportiskajām aktivitātēm, izmantojot mobilo lietotni Endomondo.

Rīgas Siltums

Uzņēmumā 2013.gadā tika izveidota Sporta un kultūras pasākumu rīcības komiteja, kas izstrādā darbinieku interesēm atbilstošu veselīgu dzīvesveidu veicinošu programmu. Komiteja organizē dažādas sportiskas aktivitātes visa gada garumā, kuru noslēgums ir sporta spēles vasarā. Ik gadu tiek rīkota Veselības nedēļa, kuras laikā speciālisti konsultē darbiniekus par veselīgu dzīvesveidu un stresa pārvarēšanu, kā arī māca vingrojumu kompleksus, kas veicami atpūtas brīžos darbavietā. Darbinieku komandas piedalās arī publiskajos sporta pasākumos.

Maxima Latvija

Lai mazinātu noliktavu darbinieku fizisko slodzi, Maxima pārveidoja telpu plānojumu un preču izkārtojumu. Tā rezultātā darbiniekiem retāk jāpārcilā produktu iepakojumus, tiem vieglāk piekļūt ar ratiņiem. Savukārt uzlabotā informācijas sistēma palīdz ātrāk noliktavā sameklēt vajadzīgo produkciju, tādējādi samazinot stresa situāciju daudzumu.

Stora Enso Packaging

Tā kā rūpnīcas darbinieku darba specifika nosaka vismaz pusi darba laika pavadīt, stāvot kājās, uzņēmums veica vairākus būtiskus darba vides uzlabojumus, kas pagarinās strādājošo darba mūžu. Darba vietās tika uzstādīti ergonomiski gumijas paklāji, uzņēmumā regulāri ierodas fizioterapeits, un darbinieki tiek instruēti par pareizu smagumu pārvietošanu. Tāpat arī uzņēmuma darbiniekiem tiek nodrošinātas sporta nodarbības, apmaksāta dalība masu sporta pasākumos un vajadzības gadījumā arī speciāls ekipējums, piemēram, svarcelšanas jostas.

Coca Cola HBC Latvia

Ik gadu uzņēmumā tiek rīkota «Move Week» jeb Veselības un sporta nedēļa, kurā tiek iesaistītas darbinieku ģimenes. Viņi piedalās individuālajos un komandu sporta veidos, konsultējas ar speciālistu par veselīgu dzīvesveidu un veic veselības pārbaudi. Savukārt Vasaras sportiskajā izaicinājumā darbinieki savstarpēji sacenšas, salīdzinot sportisko aktivitāšu rezultātus mobilajā lietotnē Endomondo. Šogad šis pasākums tika rīkots Baltijas līmenī. Darbinieki arī tiek segta līdzdalība masu sporta pasākumos un ir pieejams sporta inventārs darba vietā.